Bilmek Yetmez Yeniden Öğrenmek Lazım

Bizim anne-babalarımız kendi anne-babalarından öğrendikleri bilgilerle bir ömür tamamlıyorlardı. Bugünün gençleri ise anne-babalarından mesleki bir bilgi edinme şansına sahip değiller.

100 yıl önce insanlar hayatlarını tek bir işte çalışarak tamamlıyorlardı. Bugün ise ilk girdiği işten emekli olanlar iyice azaldı.  Gelecekte aynı işi yaparak hayatlarını tamamlayan insanlar yok denecek kadar az olacak. Herkes hayatı boyunca yeni yetkinlikler öğrenmek zorunda kalacak.

Eskiden öğrenim biter iş başlardı. Artık öğrenme hiç bitmeyecek. Herkes okul sonrası eğitimden, özel programlardan, internetten öğrenmeye devam edecek. 

Hayata tutunmak isteyen herkes meraklı olmak, yeni bilgiler edinmek, yeni yetkinlikler kazanmak zorunda.

Peter Senge’nin 1990`larda “öğrenen organizasyonlar” diye tarif ettiği şirket modeli “insanların, sürekli olarak kendilerini geliştirme imkânı bulduğu, öğrenmenin sadece bir gereklilik değil aynı zamanda bir zevke dönüştüğü çalışma ortamları”dır .

Bilmek yetmez. Herkesin yeniden öğrenmesi, kendisini sürekli geliştirmesi şart.

İnsanın doğuştan sahip olduğu çoğu eşitsizlikleri telafi edecek en büyük  güç edineceği bilgidir.  Öğrenmek ve öğrendiklerini hayata geçirmek insanı bir kaldıraç gibi daha yükseğe taşır.

Alvin Toffler, “Geleceğin cahili okuma yazma bilmeyen değil, nasıl öğreneceğini bilmeyen kişi olacaktır.” der. Öğrenmek önemlidir ama bunun için önce öğrenmeyi eğlenceli, zevkli ve ilham verici bir uğraş haline getirmek gerekir. Bunun için de insanın en iyi nasıl öğrendiğini keşfetmesi gerekir.

Bazı ortamlar öğrenmeyi, yenilenmeyi, ilerlemeyi desteklerken bazıları buna engel olur. İnsan merak etme ve öğrenme ihtiyacını yücelten bir ailede, bir arkadaş ya da iş ortamındaysa daha kolay ilerler. Böyle bir ortamda insanlar öğrenmeye, yeni yöntemler ve fikirleri denemeye gönüllü olurlar. 

Öğrenmenin bir yaşam tarzına dönüştüğü ortamlarda insanlar, tıpkı bitkilerin uygun toprak ve iklimde yeşermesi gibi hayata sarılır, gelişir ve büyürler.

Değişen dünyaya ayak uydurmak için sürekli öğrenmek, kendimizi sürekli yenilemek zorundayız.

Not: 12 Kasım 2019’da yazdığım bu yazıyı güncelleyerek yeniden kaleme aldım

Yorumlar

 1. Bildiklerimizi unutmayı öğrenmeliyiz,dolayısıyla öğrenmeyi öğrenmeliyiz.

 2. İnsanın geçmişinden getirdiği birçok eşitsizlikleri telafi edecek en büyük güç edineceği bilgidir.

 3. Hocam süper bir yazı , tebrik ederim.
  iyi ki sizin gibi yol gösterenler imiz var.

 4. Öğrenmenin yaşam boyu sürmesi gerektiğine yürekten inanıyor ve bu felsefeyi yaşam tarzımda da uygulamaya çalışıyorum.. Yine güzel ve düşündürücü bir yazı olmuş. Teşekkürlerimle…

  1. zaten hocamiz Konuyla İlgili Makale ve Linkler 11 kaynak aşağda önermış.
   öğrenme teknikleri için bu video yı izlemenı tavsiye edebilirim, sıkıcı olsada 30 dakika zanını alır ama onemli detayleri yakala bilirsin samed abıcım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir