Endüstriyel Pazarlama Şirketlerinin Dijital Dönüşümü Neden Gerekli?

Firmadan firmaya satış yapıyorsanız yani B2B pazarlama yapıyorsanız, 

 • Sattığınız ürün veya hizmetin bedeli yüksek olduğu için,
 • Müşterileriniz satın alma kararı vermeden önce sizin ve rakiplerinizin vaatlerini ince eleyip sık dokudukları için,
 • Bu karara şirketin içinden ve dışından birçok kişi dahil olduğu için,
 • Karar vericilerin hepsi birçok web sitesine girip araştırma yaptığı için,
 • Google aramalarında müşterilerin karşısına ilk sıralarda çıkmak şart olduğu için, 
 • Web sitenizi ziyaret edenleri müşteriye dönüştürmenin yolu onları bilgilendirmeden geçtiği için, 
 • Bu ziyaretçileri tanımlamak, onlara kişisel bilgiler sunmak; ilerleyen zamanlarda tekrar geldiklerinde onları tanımak ve başlattığınız ilişkiyi kaldığı yerden devam ettirmek için, 
 • Yaptığınız işin doğası gereği müşterilerle kurduğunuz ilişki, satış sonrasında da hizmet vermeyi gerekli kıldığı için,
 • Edindiğiniz müşterileri memnun ederek onlara ilerleyen dönemlerde de satış yapmayı ve onları ömür boyu elde tutmayı hedeflediğiniz için,
 • Potansiyel müşterilerinizin az sayıda ve farklı bölgelere hatta ülkelere dağılmış olmasından ötürü onlara kitlesel reklam yapma imkanından yoksun olduğunuz için,

Dijital pazarlama dönüşümünü gerçekleştirmeniz ve Inbound pazarlama yöntemlerini kullanmanız gerekir.

Bugün karlı bir şekilde büyüyen B2B şirketlerin hepsinin ortak özellikleri şunlar: 

 • Müşteri davranışlarının değiştiğinin farkındalar

Artık B2B satın alma yapan müşteriler internetten araştırma yaparak karar veriyorlar. Uzmanların bloglarını, YouTube videolarını, sosyal medya ve kıyaslama sitelerini, müşteri yorumlarını inceledikten sonra satın alma yapacakları şirketin satıcısıyla -en son aşamada- karşı karşıya gelmek istiyorlar. Artık bu dönemde kapı kapı dolaşıp satmak eskisi kadar verimli değil.  

 • İnsancıl bir tutum içindeler ve bilgi vermede çok cömertler 

Bu şirketler, web sitelerine gelen ziyaretçilerin bütün sorularını cevaplayıp, bütün endişelerine çözüm sunuyorlar. Çünkü bugünün müşterisi, ürün veya hizmetin kendisine “itilmesini” değil, ihtiyacı olan markayı kendisi keşfetmek istiyor.

 • Müşterilerini tanıyor ve onlara kişisel hizmet veriyorlar

Bu şirketlerin hepsi kendi web sitelerine giren müşteri adaylarını tanımlayabiliyorlar. Onların ne aradıklarını, ihtiyaçlarının ne olduğunu, siteyi kaç kere ziyaret ettiklerini, her ziyaretlerinde  hangi sayfalarda hangi içerikleri incelediklerini kayıt altına alıyorlar. Bu şirketler hem verdikleri hizmetin katma değerini artırıyor hem de hizmeti kişiselleştiriyorlar. 

 • Satış ve pazarlama departmanlarını bilgi teknolojileri departmanına dönüştürüyorlar 

Bu şirketlerin hepsi pazarlama ve satış yazılımları kullanıyorlar. Bu yazılımlar sayesinde müşteri adaylarına ihtiyaç duydukları bilgi ve önerileri sunabiliyorlar. Bu müşteriler hayatları kolaylaştığı için başka bir markaya gitme, çözümü başka yerde arama ihtiyacı hissetmiyorlar.

 • İletişimde bütünlük ve tutarlılık sağlıyorlar

Bu şirketler, kullandıkları yazılımlar sayesine marka iletişimlerini, etkinlik iletişimlerini, sosyal medya iletişimlerini tutarlılık içinde bir bütün olarak yönetiyorlar. Markanın web sitesine giren, sosyal medya sitelerini takip edenler her platformda markanın aynı tondaki içeriğiyle karşılaşıyorlar. 

Bütün bu nedenlerden ötürü B2B şirketlerin pazarlama ve satış anlayışlarını gözden geçirmeleri ve bu çağa uygun teknolojileri kullanmaları şart. Aksi takdirde ürettikleri mükemmel ürünleri yok pahasına satmaya devam edecekler . 

Pazarlamada dijital dönüşüm, endüstriyel pazarlama yapan şirketlerin önünde bulunmaz bir fırsat. Ama aynı zamanda da bir tehdit; çünkü bu dönüşümü yapmak için kısıtlı zamanları var. Eğer bu dönüşümü yapmazlarsa rakipleri onları geçecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir