Erkek Ne İster?

Başlıktaki bu soruyu, “Erkek seks ister.” diye cevapladıysanız, doğru bildiniz. Evet, erkekler seks isterler; çünkü performanslarını kanıtlamak isterler, öncelikle kendilerine. Ayrıca her türlü yarışma içeren oyun oynamak, izlemek isterler. Bir de karınları acıktığında hemen yemek isterler. Ayrıca şefkat isterler.  Fıkra gibi bir giriş oldu biliyorum ama bu yazıda anlatmak istediklerimi de çok iyi özetledi.

Erkek, ait olduğu grubun hiyerarşisini anlamak, liderin nasıl karar aldığını bilmek ve  sistemin nasıl çalıştığını kavramak ister. Bir kere bu verileri deşifre ettikten sonra grup içinde kendine yer edinmek, yükselmek ister. Erkek güçlü olmak ister.

Bu özellikler,  binlerce yıllık genetik kodlarında mevcuttur. Tek başına evine yemek götürmek zorunda kalan bir erkek, bir grup oluşturup birlikte avlananlara göre daha zayıf ve korunmasızdır. Erkek için en büyük tehlike gruptan dışlanmaktır. Bu nedenle bugünün şirket yapılarını anlamak, açıkça söylenmemiş kuralları deşifre etmek, yükselmek için yapılması gerekenleri bilmek, bir erkeğin zorlanmadan yapabildiği işlerdir.

visionary businessman

Bütün erkekler güçlü olmak mecburiyetinde olduklarını bilirler; çünkü güçlü olduklarında avladıkları avdan daha fazla pay alabilecekler ve çevredeki en güzel kadın tarafından seçilme şansına sahip olabileceklerdir. Bu nedenle ait oldukları grubun hiyerarşisinde kaçıncı sırada olduklarını, kiminle iyi geçinip kime hükmedebileceklerini iyi bilirler. Erkeklerin siyasete yatkınlığının en önemli sebebi budur.

Hayatta kalabilmek için güçlü olmaya programlanmış genleri ve toplum tarafından doğduğu günden itibaren bu doğrultuda yetiştirilmeleri nedeniyle erkekler için başarısızlık,  neredeyse ölümle eş değer bir kavramdır. Sürekli bir yarışma hali içinde olmaları ömür boyu devam eder. Erkeğin bu “performans endişesi” (performans anxiety) ancak emeklilik yaşında ortadan kalkar.

Sadece iş ortamında değil erkekler boş zamanlarında da öngörülen davranışlar gösterirler: Futbolda  4-4-2 veya 4-3-3 gibi sistem tartışmalarının erkeklere son derece cazip gelmesi ya da kırk  yaşında iş güç sahibi erkeklerin bir araya gelip Play Station oynamalarının kökeninde aynı motivasyon vardır: Sistemin inceliklerine vakıf olmak ve sonucu etkileyecek kararlar almak.

Erkek beyni, sistemin içindeki değişmeyen özellikleri tesbit etmeyi ve anlamayı arar. Değişmez unsurları belirleyerek, hangi değişkenlerinin hangi sonuçları doğuracağını öngörmek ister. Sistemin değişmeyen unsurlarını keşfetmek ise ancak tekrarla mümkündür.

Erkek, günlük hayatında da mümkün olduğu kadar aynı şeyleri tekrar etmek ister. Günlük hayatın değişmeyenlerini olabildiğince çoğaltma eğilimindedir. Çünkü değişmeyenler ne kadar artarsa, değişenleri kontrol etmek o kadar kolaylaşır. Bir erkek, evde her akşam aynı koltukta oturmaktan bıkmaz; yıllarca aynı lokantaya gidip benzer yemekleri yemekten de. Bu ritueller kadınlara sıkıcı gelse de bunlar, neredeyse bütün erkeklerin ortak paydasıdır.

Şirketler de, siyaset de, futbol da, kendine özgü kuralları ve bir işleyiş mantığı olan sistemlerdir. Herhangi bir sistemin kurallarını anlayıp bu sistemde hangi değişkenlerin, hangi sonuçları doğuracağını öngörebilmek erkeklerin genlerinde mevcuttur. Erkekler sistem kuran canlılardır. (Kadınlar Mantıksız! Erkekler Duygusuz!)

erkek-ne-2

Son yıllarda pazarlama dünyasında, erkeklerle ilgili birçok yeni tanım ortaya atıldı.

• Modaya ve kişisel bakımına düşkün şehirli Metroseksüel erkekler.

• Toplumsal konulara duyarlı, siyaset bilinci olan, kadınsı özelliklere öykünmeyen, maço olmayan ama gerektiğinde yumruğunu masaya vurmaktan çekinmeyen, kaliteli yaşamayı ve kaliteli tüketimi arzu eden Überseksüel erkekler.

• Seks ve futbol gibi performans odaklı konulara ilgisini açıkça belli eden, dış görünüme önem vermediğini vurgulayan, kirli sakal bırakan, hırpani tarzda giyinen, estetik duygusunun az gelişmiş olduğunu ispat etmek isteyen, kadınlara karşı öyle çok fazla nazik davranmayan, ama kadınlara karşı her zaman koruyucu bir tutum sergileyen Retroseksüel erkekler.

• Hayatındaki önceliği teknolojik gelişmelere ve teknolojik ürünlere veren, teknoloji marketlerinin baş müdavimleri, cafe’de, havaalanında, yolda sürekli online olan; dizüstü bilgisayarları, bluetooth‘lu cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri, MP3 çalarları olmadan yapamayan; tasarıma önem veren, megapixellerin, gigabyteların yüksekliğini prestij meselesi yapan Teknoseksüel erkekler.

Bu tiplemelerin her birinin ayrı bir hayat tarzını yansıttığına katılıyorum ancak hiçbir tipleme yukarıda anlattığım erkek özelliklerini ortadan kaldırmaya yetecek güçte değil.

Toplumsal koşullanmaları ve genetik özellikleri nedeniyle erkekler, kadınlara kıyasla her zaman, daha rasyonel ve daha performans odaklıdırlar. Öte yandan, testosteron etkisiyle, kadınlara kıyasla daha sabırsızdırlar; her şeyin bir an evvel olmasını istemeleri bundan kaynaklanır. Erkekler tüm ilişkilerinde önce etki alanlarını tanımlamak (territory definition) ve bu alan içinde üstünlüğü ele geçirmek dürtüsüyle davranırlar.

Peki, erkeklerin bu özellikleri pazarlamacı için ne ifade eder?

1) Erkekler zekâlarına hitap edecek ürünlerden ve tekliflerden hoşlanırlar. Birden fazla fonksiyon sunan ve başarılarına destek olacak ürünler isterler.

2) Bir ürün ya da teklif nasıl olursa olsun erkeğin gücünü teyit edecek, gücünü artıracak nitelikte olmalıdır. Ayrıca erkekler, markaların tekliflerinin çok sık değişmesini istemezler. Bir markadan istikrar beklerler. Bir mağazanın ürünlerini sergileme biçimi değiştiği zaman bile erkekler bundan rahatsız olurlar. Uzun bir süre sonra bile aynı mağazada aynı ürünü aynı yerde bulmak isterler.

3) Ürün sergilenmesi bir mantık, öngörülebilir bir “sistem” içermelidir. Mağazalardaki sergilemenin gruplanmış, tasnif edilmiş olması gerekir. Erkekler bir mağazada işlerini en kısa zamanda çözmek isterler. Alışveriş onlar için bir keyif değil kısa zamanda, etkin yöntemler kullanarak bitirilmesi gereken bir iştir.  Alışverişlerini zorlaştıran, planladıklarının ötesinde bir vakit alacak hiç bir “ilginçlik” erkeklere cazip gelmez.

Shopaholic

4) Müşteri ilişkileri erkeklerin rasyonel yapılarına uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Kısa yoldan hızlı çözümler erkekleri büyüler. Müşteri ilişkilerinde belirsizlik duygusu yaratmak erkekleri markadan uzaklaştırır. İster bir mağazada ister bir çağrı merkezinde olsun,  kontrolün erkek müşteride olması gerekir. Erkek, bir markayla ilişkisinde kontrolü elinde tuttuğunu bilirse markaya yakınlaşır.

5) Yalınlık ve somut fayda: Erkekler karmaşık kurgulardan ziyade daha net, dolaysız ve sonuç odaklı yaklaşımlardan hoşlanırlar. Sade, rasyonel, amacı net tarif edilmiş teklifler onları daha kolay yakalar. Erkekler, iyi bir seçim yaptıklarını bilmek ve bunun başkaları tarafından da bilinmesini isterler. Markaların “rekabet avantajını” bilmek yarışmacı ruhlarına hitap eder. Markaların üstünlüklerini anlatmak, onları ikna eder.

6) Erkekler için güven mantıktan beslenir. Bu sebeple markaların erkeklerin mantıklarına hitap etmesi gerekir.

7)Erkekler problem çözerken belirli bir çerçeveye bağlı kalmaktan hoşlanırlar. Bu yüzden, her aşama hakkında bilgi veren, kuralları önceden açıklayan ve erkeğin bu oyundan nasıl kazançlı çıkabileceğini sergileyen yaklaşımlar gerekir.

Çağdaş yaşam erkek davranışlarını değiştiriyor olsa da erkeklerin özü hep aynı kalır. Hiç bir moda veya trend, erkeğin sahip olduğu genetik özellikleri değiştiremez. Erkek yüz kremi kullansa da, manikür yaptırsa da giyimine özen gösterse de bunlar erkeğin kadınlaştığı anlamına gelmez. Mertoseksüel veya Retroseksüel erkek tiplerinin varlığı sadece bazı niş pazar segmentlerinin varlığını ve bazı markalar için bir pazar fırsatı olduğunu ifade eder.

Erkeklere pazarlama yapmak, erkek motivasyonlarını (dürtülerini) anlamayı ve bunlara uygun kararlar almayı  gerektirir.

Swiss Army Knife

 


Yorumlar

 1. Ben de kendimce katkıda bulunayım (:

  “Ben”ci felsefeye göre insan her şeyi aslında kendi için yapar. Ancak bence gerçek bundan bir adım daha derindedir.

  Önce “Ben” dediğimiz, önce kendi varlığımızı savunduğumuz anlarda dahi bunun sebebi yarınlarımızı üreme açısından garantiye almaktır.

  Bence “Erkek de kadın da seks ister” çünkü metabolizmanın amacı önce “ben” bile değil, önce üremektir.

  Temelinde her şey üremeye dayalıdır fakat bunun kadında ve erkekte oluşturduğu davranış biçimleri doğaları gereği farklıdır. Toprakla tohumun farklı olduğu gibi…

  Kadın en iyi mahsulü elde etmeye odaklı, tek eşli tarladır. Erkekse en fazla tarladan, en fazla ürünü elde etmeye odaklı çok eşli tohumdur.

  Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir