Gelecekte İş Ortamı Nasıl Olacak?

Bundan yirmi sene öncesine kadar, iş hayatıyla özel hayat birbirinden ayrı iki dünyaydı. İş, sabah başlayıp akşam biten, başı sonu belli bir çalışmadan ibaretti. Akşam ya da hafta sonu olduğu zaman iş biter, özel hayat başlardı. Çalışmak, insanın yaptığı bir ödev; özel hayat ise bu ödev sonrası insanın kendisine ve sevdiklerine ayırdığı zamandı.

Bugünün dünyasında ise, işle özel hayat iç içe. En önemli işin ortasına bile insanın eşi, çocukları, arkadaşları girebiliyor. Bugün –kol gücüyle çalışanlar hariç- herkes, çalıştığı iş yerini terk etmeden masasının başında özel işlerini yapabilir. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarla hemen herkes mesai saatleri içinde alışveriş yapabilir, arkadaşlarıyla sohbet edebilir, internette gezinebilir…

İşin içine özel hayat giriyor ama buna karşılık, artık işten çıkınca iş bitmiyor. İnsan işten çıktığında bile iş, onun gittiği yere onunla birlikte gidiyor. Eskiden iş işte yapılırdı; şimdi  ise her yerde iş yapılıyor: Cafeler, lokantalar, alışveriş merkezleri, oteller, havaalanları, evler… artık her yer iş yeri.

Yeni üretim biçiminde, iş yerleri de değişiyor. Çalışma mekanlarının dekorasyonları, teknolojik alt yapıları, içindeki imkanlar değişiyor. Özelikle yetenekleri kendine çekme mecburiyetinde olan şirketler, iş yerlerini daha cazip mekanlara dönüştürme gayreti içindeler. Ortak alanları genişletiyor, teknolojik imkanları artırıyorlar. Çalışanları işyerine bağlamak ve kendileri gibi yaratıcı insanlarla birlikte daha fazla zaman geçirerek yeni fikirler, yeni projeler geliştirmelerini teşvik etmek için mekanları “güzelleştiriyorlar.”

Çalışma hayatının gelecekte neye benzeyeceği; iş yapış biçimlerinin nasıl olacağı sadece profesyonel dünyayı değil herkesi ilgilendiren bir konu.

1

Mega şehirler, yetenekleri kendilerine çekmek için yarışıyor. Yarının dünyasında zenginliği, yaratıcı yetenekler üreteceği için, mega şehirler bu yaratıcı insanları cezbetmek için yarışıyor. En Yaratıcı Şehir Hangisi?  Deloitte danışmanlık şirketinin tarifiyle dünya artık  “açık yetenek ekonomisi“ dönemine girdi. Artık hangi işi yaparlarsa yapsınlar, bütün çalışanlardan daha yaratıcı olmaları bekleniyor. Açık yetenek ekonomisi, yaratıcı yeteneklerin, şeffaf ve çok hızlı akan bir dünyada,  gönüllü işbirliği yaparak değer yaratmaları üzerine kurulu bir ekonomi

Artık şirketlerde farklı disiplinlerde uzmanlaşmış insanlardan oluşan proje ekipleri çalışmaya başladı. Bu insanları kimi yarı zamanlı çalışan, kimi emekli, kimi şirket mekanına hiç gelmeden uzaktan katkı veren insanlar. İnsan çeşitliliğinin yaratıcılığı beslediğini bilen şirketler sabit kalıplardan uzaklaşıyor. Bu şirketlerde çalışanlar uzun yıllar aynı görevde kalamayacaklarını, sürekli görev, pozisyon, mekân, proje değiştireceklerini gayet iyi biliyorlar.

Price Waterhouse Coopers (PwC) danışmanlık şirketinin yayınladığı The Future of Work raporunda, yakın gelecekte şirketlerin daha da güçleneceğini ve insanların hayatları üzerinde bu büyük şirketlerin ülkelerden bile daha belirleyici etkileri olacağını açıkladı.

Fakat diğer taraftan aynı rapor, şirketlerin bu güçlerini sınırsız kullanma özgürlüğüne sahip olmayacağını açıkladı. Çünkü ne kada büyük olursa olsun şirketlerin geleceklerinin yaratıcı yeteneklere bağlı olduğu vurgulandı.

2

PWC’nin raporununa göre, bundan sonra iş hayatında, şirketlerin  birer  “cazibe merkezi” olma mecburiyetleri var:

 • Şirketler, güçlerini koruyabilmek ve rekabet avantajı yaratabilmek için en yetenekli insanları kendilerine çekmeyi başarmak zorundalar.
 • Bugün yetenekli insanları, hedefi sadece kâr etmek olan şirketlerde değil, kâr etmenin yanı sıra insanlarla gerçek fayda üreten şirketlerde çalışmak istiyorlar. Böyle şirketlerde çalıştıkları zaman kendilerini daha mutlu hissediyorlar. Çünkü yetenekli insanlar için yaptıkları işte anlam bulmak, kazandıkları maaş ve sahip oldukları unvan kadar önemli.
 • Gelecek, bugünden çok daha hızlı olacak. Şirketler daha küçük birimlere bölünerek esnek, hızlı hareket eden ve akıllı ağlar oluşturacak; her birim kendi uzmanlığının gücünü ortaya koyacak ve dahil olduğu ağın gücünden yararlanıp dünya ekonomisiyle bütünleşen roller üstlenecek.

Şirketler, yaratıcı ve yetenekleri kendilerine çekebilme; onlar için bir cazibe merkezi olma mecburiyetindeler.  Ne sermaye ne de büyüklük, gelecekte şirketlerin başarısını belirleyecek en önemli faktör, şirketin yaratıcı yeteneklere erişim kapasitesi olacak.

Yetenekli çalışanların kendilerini işlerine adayacakları bir iş ortamı yaratmak; esnek şirket yapıları kurmak ve hepsinden önemlisi şirket hedeflerini sürdürülebilirlik ilkeleriyle bağdaştırmak, gelecekte şirketlerinin başarısını belirleyecek .

Bugün hepimizin gözü önünde şekillenen yarının dünyasını anlayan ve kendini bu geleceğe hazırlayan şirketler, yarının kazananları olacak.

Yorumlar

 1. Merhaba Temel Bey,

  Hangi şirketin hangi pozisyonunda çalışmak istediğini söyleyerek daha mezun olmadan nokta atışı yapabilen bir kuşak için cazibe merkezi olabilecek ya da olmaya devam edebilecek hızda değişen, yenilenen şirketler elbette her zaman olacaktır. Yine de, kaç şirket bunu başaracak ve hatırı sayılır bir istihdam yaratabilecek? Aslında büyük olasılıkla hayalini kurduğu şirket ya da pozisyonların uzağında kalacaklarının sayısının daha fazla olacağını sanıyorum.
  Doğru yeteneği doğru pozisyon ve şirketle buluşturmanın en doğru yolu; doğru eğitim sanırım. Fakat buna bu ülkede, özellikle son zamanlarda, pek da zaman ve kaynak ayrılmadığına göre şirketlerin kullanabileceği en gerçekçi yaklaşımlardan biri kişisel gelişime daha da çok destek vermeleri olacaktır.
  Aile ve şirket bütünlüğü içinde bir çalışma hayatının içselleşmesi için en uygun ortamların, yeteneğinin farkında ve istekli olanların kişisel gelişim serüveninde ilerlemesine daha başlangıçta destek verebilecek olan şirketlerde yaratılabileceğini düşünüyorum. Bu durumda benzer bir strateji kullanan şirketlerin yaratıcı yeteneklere erişim kapasitesi artacak, içinde bulundukları sektöre ve genel anlamda ekonomiye katkılarını da sürekli kılabilecektir.

  Saygılarımla,

 2. Değerli Temel Hocam,
  Ayrıca geleceğin işletmeleri için:
   Bilgi toplama ve yorumlama,
   İşbirliği şekilleri,
   İşletmede kazanılan becerilerin daha fazla uygulamaya dönüşmesi,
   Küresel işletmeler ile çalışmak ve
   Matris örgüt yapısı daha çok öne çıkacak.
   Sosyal Mecraların tahlili ve yorumlanması,
   Sorun çözme ve
   Yaratıcılık üzerinden yenilik yapmak önem kazanacak.
  Son söz
  Peter F. Drucker diyor ki: “Geleceği öngörmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır.”

 3. Harika bir makale daha. Kesinlikle yeni dunya bu sekilde evriliyor.
  Şirketler buna adapte olmak zorunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

 1. Deloitte, “The Open Talent Economy: People and Work in a Borderless Workplace”

  http://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/HumanCapital/dttl-hc-english-opentalenteconomy.pdf
 2. “The Open Talent Economy - People and Work in a Borderless Workplace”

  http://talentleague.com/wp-content/uploads/2013/11/dttl_Open_Talent_Economy_20130417.pdf
 3. “The Open Talent Economy - People and Work in a Borderless Workplace”, Video:

  http://www.youtube.com/watch?v=vh7Jhu75Puk
 4. Deloitte, “İnsan Kaynakları Trendleri 2014: 21. Yüzyılın İşgücünü Çekmek ve İlgisini Sürdürmek”

  http://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/tr/Documents/human-capital/tr-insan-kaynaklari-trendleri-2014.pdf
 5. PwC, ”The Future of Work: A Journey to 2022”

  http://www.pwc.com/gx/en/managing-tomorrows-people/future-of-work/journey-to-2022.jhtml
 6. PwC, “Managing Tomorows People”

  http://www.pwc.com/en_GX/gx/managing-tomorrows-people/future-of-work/assets/pdf/future-of-work-report-v23.pdf
 7. PwC, “Talent Mobility: 2020 and Beyond”

  http://www.pwc.com/gx/en/managing-tomorrows-people/future-of-work/global-mobility-map.jhtml
 8. Mark Dixon, “Small is Beautiful (but tough)”

  http://www.regus.com.tr/images/Regus%20Entrepreneurs%20Report_tcm316-39643.pdf
 9. Adam Ozimek, “Future Of Work (And Life) Is Conscientiousness”, Forbes

  http://www.forbes.com/sites/modeledbehavior/2013/12/12/the-future-of-work-and-life-is-conscientiousness/?ss=future-work
 10. “The New Work Order: The Way We\'ll Work”

  http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1898024_1898023_1898169,00.html
 11. Richard S. Wellins, Audrey B. Smith, Scott Erker, “Nine Best Practices For Effective Talent Management”

  https://www.ddiworld.com/DDIWorld/media/white-papers/ninebestpracticetalentmanagement_wp_ddi.pdf
 12. Josh Bersin, “Talent Management What is it? Why Now?”

  http://www.bf.umich.edu/docs/KeyReferenceArticles.pdf
 13. Tom Malone, “The Age of Hyperspecialization,” MIT Sloan School of Management, video

  http://www.youtube.com/watch?v=slK1RbPPGqY
 14. Vivian Giang, “What It Takes To Manage Diverse Groups”

  http://www.fastcompany.com/3037391/the-future-of-work/what-it-takes-to-manage-diverse-groups
 15. “The Future of Work:Jobs and skills in 2030”, UK Commission for Employment and Skills

  http://www.z-punkt.de/fileadmin/be_user/D_Publikationen/D_Auftragsstudien/the-future-of-work-evidence-report.pdf