Liste Yapmanın Dayanılmaz Cazibesi

Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı The Bucket List (Şimdi ya da Asla) filminde, hastane odasında tanışan iki ölümcül hasta, ölmeden önce yapacaklarını kararlaştırırlar: Uçaktan paraşütle atlamaktan Afrika’da safariye, Everest’in tepesinden dünyanın en güzel manzarasını seyretmeye kadar çoğu insanın gerçekten yapmaya can atacağı bir  liste yaparlar.

Hepimizin en sevdiği arkadaşlar, en sevdiği şehirler, en sevdiği yemekler… listesi vardır. Farkında olmasak da sürekli liste yaparız: Bugün yapacaklarımız, yarın göreceklerimiz, marketten alacaklarımız…

the_bucket_list-fanart

Umberto Eco liste yapmanın insanların çok fazla seçeneği, derli toplu bir hale getirme çabası olduğunu ve insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyler.

İnsan liste yapınca hayatı kontrol ettiği hissine kapılır. İnsan bir liste yaptığı zaman, işleri atlamadan, unutmadan yapabileceği hissine kapılır.

İnsanlar, en başarılı liderleri, en zengin insanları, en çok para kazanan sanatçıları, en güzel sesli şarkıcıları… ilk 10, ilk 50, ilk 100 listelerinden öğrenmekten hoşlanırlar.

Biz sunulan bir bilgi, liste halinde verildiğinde, o bilgiyi daha kolay anlayacağımızı düşünürüz. Listeli olduğu zaman, başı-sonu belli bir konudan bahsedildiğini anlar, rahatlarız. Listelenen bilginin “hazmı” kolaylaşır: Ne kadar karmaşık, ne kadar çok boyutlu olursa olsun, bir konuyu “ilk 5” , “ilk 10” gibi listelere indirgemek o konuyu daha anlaşılır kılar.

Listeler iletişimin olmazsa olmazlarıdır. Çok derin bilgiler bile bir listeyle sunulduğunda daha anlaşılır olur. Felsefe akımlarını, çoğunluk okumaya cesaret edemezken, “En önemli 10 felsefe akımı” isimli bir kitap daha çok insanın ilgisini çeker. Kitapçıların en çok satanlar bölümünde “listeli” kitapların olması bir tesadüf değildir.

Listeler konuları ilginç hale getirir. “Dünyanın en görkemli 10 binası” ya da “En güzel 50 yürüyüş yolu” diye adlandırarak çoğunluğun ilgisini çekmek mümkün olur. En ciddi gazetelerin bile birçok konuyu liste yaparak anlatması bu nedenledir. Listeler dikkat çeker, içerikleri okutur; bilginin hazmını ve hatırlanmasını kolaylaştırır. İnsan listeli bir konuyu incelediğinde artık o konuda öğrenilmesi gereken her şeyi öğrenmiş hissine kapılır. Listeler insana çok boyutlu, çok karmaşık, çok derin konulara bile hakim olacakları hissini yaşatır.

Yapılacak işleri sıralayıp (listeleyip), yapılanların üzerini çizmek, insanların etkinliğini artırır. Basit bir yapılacaklar listesi, insanın aklını toplamasını, hedefe kilitlenerek işleri yapmasını  kolaylaştırır. Listeler, “sınıflandırma”, “düzenleme”, “önceliklendirme”, “çözme” adımlarını atmasını sağlayarak insanların davranışlarını yönlendirir.

Sadece çok yoğun insanların değil, emekli bir insanın bile bir sonraki gün yapacaklarının listesi vardır. İster aklında tutsun, ister bir kağıda ya da akıllı telefonuna yazıyor olsun, herkesin listeleri vardır. İlkokul çocuğundan devlet başkanına kadar, sorumlukları ne olursa olsun, listeler herkesin hayatını, zamanını ve kaynaklarını planlar.

Nörologlar beynimizin gördüğü her şeyi açıklamaya uğraştığını; biz bunun bilincinde olmasak bile, insan beyninin her şeyi anlamlandırmak için çaba gösterdiğini söylerler. Beynimizin her şeye sürekli açıklamalar üretmesi hepimizin yaradılışında vardır.

The New Yorker yazarlarından Maria Konnikova, beynimizin bir listeyle karşılaştığında heyecanlandığını söyler. Konnikova’ya göre insan beyni, bir listeyle karşılaştığında –listelenen konuyla çok ilgili olmasa bile- “bir şey buldum” hissi yaşar.  Futbolla hiç ilgili olmayan kişilerin bile “Dünyanın 10 efsane futbolcusu” listesine bakması, opera dinlemeyen birisinin bile “En başarılı 10 soprano” listesine göz gezdirmesi bundandır.

Sürekli bilgi bombardıman altında yaşadığımız bir dünyada listeler,  bizim dikkatimizi çeker, bizi öğrenmeye yönlendirir; zihnimizi düzenler, işimizi kolaylaştırır. Brian Clark’ın dediği gibi listeler, insanda merak uyandırır; (Acaba listede neler/kimler var?)  katılacakları ya da karşı çıkacakları (Acaba liste benim hemfikir olacağım bir liste mi?)  fırsatlar sunar.

Listeler faydalıdır: Herhangi bir işi ele alırken bir liste yapan insanlar, listeyi kaybetseler bile, zihinleri yaptıkları listeyle çalışmaya devam eder. Bir alışveriş listesi yaptıktan sonra, listeyi evde unutarak markete giden insanlar, listeye yazdıklarının büyük çoğunluğunu hatırlarlar. Listelenen her şey zihne daha kolay kaydolur.

Listeler insan beyninin veri işleme yöntemine çok uygun bir yapıda oldukları için herkes tarafından kabul görür. Ancak liste yapmanın olumsuzlukları da vardır:

1.Listeler sınırsız seçenekleri sınırlayarak hayatı ve seçim yapmayı kolaylaştırsa da seçenek zenginliğini ortadan kaldırır. Gerçeği fazla basite indirger, sığlaştırır.

2.Listeler alışkanlık yaratır;  insanları kolaycılığa sürükler. Listelerin zihinsel tembellik yaratma riski vardır. İnsanlar gittikleri turistik seyahatlerde bile internetten öğrendikleri, “Mutlaka görülmesi gereken 5 yer”, “Yemek yenecek 10 lokanta” listelerinin esiri olup söz konusu yerin gerçek güzelliklerini ıskalayabilirler. Sadece turizmde değil, okunacak kitaplar, izlenecek filmler, yapılacak işler gibi konularda bile listelerin dışına çıkmayan, zihnini hiç zorlamayan pek çok insan var.

0001-66960490

3. Listelerin yanlış yönlendirme riski vardır. İnsanlar, her listenin en üst sırasında yer alanın diğerlerinden daha üstün olduğunu düşünür. Pek çok durumda bu doğru değildir; ama çoğunluk, üç tane birinci ya da beş tane ikinci gibi bir anlayışı kabul etmek yerine yapılmış olan sıralamayı sorgusuz sualsiz kabullenmeyi tercih eder. Fakat yapılan sıralamalar çoğu zaman gerçeği eğip büken sıralamalardır. Genellikle bir listenin en üst sıralarında yer alanlar birbirlerine çok yakın niteliğe sahiptir ama insanların aklında birinciler kalır.

4. Liste yapmak, listenin alt sırasında kalanlara ya da listenin dışında kalanlara kesin bir yargıda bulunmak anlamına gelir. Listeye girememek “yetersizlik” olarak anlaşılır. Listelerin adaletli olması zordur. Dünyanın yedi harikası çok iyidir ama sekizincisi veya onuncusu da muhtemelen ilk sıralardaki kadar mükemmeldir. Ama çoğunluk bu gerçeği hiç sorgulama gereği duymaz. Bu nedenle listeler acımasızdır; liste bir kere yapılıp çoğunluk tarafından benimsenince, o listede olmayanların kendilerini anlatmaları geçekten zorlaşır.

Listeler, bütün iletişimcilerin, gazete yazarlarının en etkili silahlarından birisidir ve her silah gibi kötü niyetli insanların ya da acemilerin elinde çok zararlı olabilir.

Ama diğer taraftan da listeler,  gerçekten hayatımızı kolaylaştırırlar. Bilgi bombardımanı altındaki dünyada yeni bir bilgiyle karşılaştığımızda o bilgiyi öğrenmemiz için bizi cesaretlendirirler.

Fakat bilgi söz konusu olduğunda insan kendisine sunulanla yetinmemelidir. Dünyada pek az şey listelenebilecek kadar sınırlı ve basittir. Öte yandan hemen her konuda yapılan her listenin her an değişebilir olduğunu bilincinde olmak gerekir. Ekonomik, politik, sosyal ya da teknolojik bir değişim, bütün listeyi bir anda değiştirebilir. Dolayısıyla hiç bir liste sonsuza kadar kalıcı değildir.

Listelerin sağladığı kolaylıktan yararlanırken, listelenen her maddeye eleştirel gözlerle bakmak, sunulanla yetinmeyip sunulanın ötesine geçmek, listedeki maddeleri anlamlandırırken listeye girmeyenlere de kafa yormak gerekir.

En iyisi, karşımıza çıkan her listeye eleştirel bir gözle bakıp, listeleri bu anlayışla değerlendirmektir.

Yorumlar

 1. Yazılar her okuyucuya göre mesaj/bilgi veriyor. “Basit” anlatım beceresi için ayrıca tebrikler.

 2. Çok ilgi çektiği, “konunun” ortak payda olduğu, yorum sayısından belli 🙂
  hayatı bir “sınıf atlama” (ekonomik/kğltürel/politik/kalite/eğitim/bilgi/tecrübe/sağlık / güvence / dini …) uğraşı ve yarışı gibi görürsek, bunu maruz kaldığımız yaşam algılarında da yapıp, sınıf atlatarak sınıflıyor, önceliklere göre sıralıyoruz,
  kendi yaşamımızı ilerletmek için, lagı ve maruzlarımızı da listeleyip, üst sıralara çıkmak için tüm çabalarımız….

 3. Listelerin işlevselliğini korurken listeliyor olmanın bahsettiğiniz dezavantajlarından, görselini kullandığınız beyin haritası ile kurtulabiliriz. Ayrıca listeleri, ekranın/sayfanın göze yansıyan iki boyutlu hali dışından derinliği olan bir yazım / düşünce tekniği geliştirerek de özgürleşebiliriz.
  Temel Hocamızın, elmas uçlu bir matkap gibi zihinlerimizin ‘kalın’ yerlerine delik açan, nöronlarımızın oksijenle temasını sağlayan her bir yazısı, satırı, sözcüğü için teşekkür ediyorum.

 4. Güzel yazı olmuş teşekkürler Temel Bey,
  Y kuşağından biri olarak, listeleme işi yazıda belirttiğiniz gibi insanları cezbeden pek çok faydaları var, özellikle gençlerin favorisi şu an.
  Gif-(hareketli resim) ile iletişim üzerine sorum olacak.Meme-Caps dediğimiz yorumlu fotoğraflar ile gif’leri iletişim açısından inceleyebilir misiniz ?

 5. Temel Bey, merhaba,

  “Liste” konulu yazınız kültürümüzde sanırım ilk deneme.

  Listeleri gazeteler çok yapıyor. Keşke onlar okusalar…

  Saygılarımla
  Bülent Ağaoğlu

 6. Listelerin bu karmaşık yaşam şartları içerisinde unutmamamız gereken öncelikleri hatırlatması ve karşımıza kompakt bir şekilde çıkarması açısından önemli buluyorum. Listeler günlük durumlarda veya ileride yapılacaklar için iyi bir hatırlatıcı niteliği taşıdığını düşünüyorum.

 7. Merhaba Temel Bey,
  Öncelikle listelemekle ilgili konuları bizim yerimize siz listelediğiniz için üstelik çok etkileyici bir şekilde yorumladığınız için teşekkür ederiz:)) Her yazınız gibi bunu da büyük bir ilgi ile okudum. Neredeyse her cümlesine katıldım. Genelde yazılarınızı ilgisini çekecek arkadaşlarımla paylaşıyorum. Bu yazınızı hemen hemen herkes ile paylaşacağımdan eminim.
  Selam ve saygılarımla,

 8. Merhaba Temel Bey,

  Listelerin hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğu fikrine katılıyorum. Belki de, geleceğimizi belirleyen sınavlara girdiğimizde ki bunlar hayatımızda kilometre taşları olabiliyor, doğru cevabı sorunun altında listelenmiş seçeneklerde aramış olmamız, ajanda yönetiminden alış-veriş listesine kadar, bilinç altına yerleşmiş bu algının dönüyor olmasına neden oluyordur.
  Yine çok çarpıcı yazı, elinize sağlık.

 9. Elinize sağlık. Bu yazıdan da hayatta hep denge unsuru olduğunu, karşılaşılan durumlarda da kişinin dengeli davranmasının gerektiğini anlıyorum.

 10. Değerli Temel Aksoy Hocam,
  Haklısın liste ile yaşıyoruz. Ancak çoğunlukla yaptığımız listeleri unutuyoruz veya listenin çok dışına çıkıyoruz.
  Bu durum özellikle satın alma davranışlarımızda ortaya çıkıyor. Özellikle zincir mağazalardan ve alış veriş merkezlerinden çıkarken listemizde olmayan sayısız ürünü satın alıyoruz.
  Bu nedenle mufağımızın rafları ihtiyacımızdan çok fazla kuru gıda ile, buzdolabımız önce alıp sonra çöpe attığımız sebze meyve ile, ayakkkabı raflarımız sayısısız kundura ile, yatak odamız sessizce dolap bekçiliği yapan bir kere giydiğimiz kıyafetlerimiz ile, banyomuz bize aylarca yetecek şampuan, sabun ve traş bıçağı ile dolu oluyor.
  Kısaca çağdaş pazarlama ve markalar günümüzün tüketicilerine listelerinin ötesine geçmesini sağlıyor.
  Esin veren yazılarına içten teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir