Markalar Reklamı Keserse Ne Olur?

Düzenli reklam yapan bir marka, reklam harcamalarını keserse satışları hemen düşmez ve elde ettiği kâr derhal artar. Üstelik şirket birdenbire nakit bolluğu içine girer. Bu nedenle reklamı kesmek finans yöneticilerine çok cazip gelir. 

Ekonomik durgunluk dönemlerinde çoğu marka reklamı keserek acil önlem alır. Bazı markalar da satışların iyi seviyede seyretmesine güvenerek reklamı keserler. Nasıl olsa satışlar istenen düzeydedir ve reklamdan kesilecek her lira doğrudan kâr hanesine yazılacaktır. Bazı markalar da medya fiyatları artınca ya da başka alanlara harcama yapmak için reklamı azaltma yoluna giderler. 

Reklamı “vazgeçilebilir bir lüks harcaması” olarak değerlendirip reklam bütçesini kâra yazmak kolay bir yoldur. Bu tür finansal kararlar, markayı “sağmak” olarak bilinir; kısa vadede parasal fayda getirir ama orta uzun vadede yüksek riskli bir kumardır. 

Araştırmalar Ne Diyor?

Ehrenberg-Bass Enstitüsü’nün Avusturalya’da, tüketici ürünleri satan 70 markanın 20 yıllık reklam harcamaları üzerine yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Reklam harcamalarını kesen bu 70 markanın satışları bir yıl sonra ortalama %16 düştü. İki yıl geçtikten sonra bu düşüş %25’e; üç yıl geçtikten sonra ise %36’ya ulaştı. Bilimsel bir genelleme yapacak olursak, reklamı kesmek izleyen dönemlerde satışın düşmesine neden oluyordu.

Bu genellemenin aksine, araştırmada incelenen 70 markadan birkaç tanesi, reklamı kestikten sonra hiç satış kaybı yaşamadı.  Hatta 1-2 markanın satışları arttı. Bunun nedenlerini anlamak için Ehrenberg-Bass Enstitüsü incelediği markaları; büyük, orta ve küçük olarak 3 gruba ayırdı. Reklam harcamasını kesen büyük markaların satışları genel ortalamanın altında kalıyordu. Büyük markalar raflarda görünür olmanın avantajlarını yaşıyorlardı. Sık satın alınan ürünler pazarladıkları için reklamı kesmelerine rağmen alışverişçilerin alışkanlıklarından kolay kolay çıkmıyorlardı. Ayrıca perakende zincirlerinin ve online satış yapan pazar yerlerinin satış iletişimleri sayesinde bilinirliklerini koruyorlardı. Dağıtım kanallarında “bulunur” olmaları “bilinir” olmalarını canlı tutuyordu. 

Ben bu durumu Türkiye’de Kuru Kahveci Mehmet Efendi markasının satışlarına benzetiyorum. Türk Kahvesi denince çoğunluğun zihninde ilk hatırlanan marka olan, insanlarda alışkanlık yaratmış ve bütün satış noktalarında bulunur olan Kuru Kahveci Mehmet Efendi hiç reklam yapmamasına rağmen bir yıldan diğerine satış seviyesini korumayı başarabilen bir markadır. (Yine de Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin bir önceki yıllara göre satış seviyesini koruması, pazar payı hakkında bir fikir vermez. Eğer pazar büyüyorsa marka pazar payı kaybediyor demektir.)

Alışkanlık Yaratmış Markalar İstisnadır

Bir pazarda yerleşik büyük bir marka reklamı kestiği zaman satış kaybı yaşamayabilir ama bu durum istisnadır. Araştırma sonuçlarına göre, bilimsel bir genelleme yapacak olursak, reklamı kesen markalar izleyen yıllarda satış kaybı yaşar. Büyümekte olan markalarda ise bu düşüş daha şiddetli olur.

Kârı artırmak için reklam bütçesini kesmek cazip gelse de, bu karar çok riskli bir karardır. Hedef kitlenin zihninde marka hafızasını tazelemek ve markanın mevcut satış seviyesini korumak için reklam yapmak şarttır. Sessiz kalan markalar hedef kitlenin hafızasından silinir, insanlar markadan uzaklaşır ve bu boşluğu başka markalar doldurur. 

Her Markanın Tipik Müşterisi, Seyrek Satın Alma Yapar

Bilimsel pazarlama kanunlarına göre her markanın tipik müşterileri seyrek satın alma yapan insanlardır. Yani bir markanın müşteri tabanında büyük çoğunluk seyrek satın alma yapan insanlardan oluşur. Buna karşılık her markadan yoğun satın alma yapan küçük bir gurup vardır. Bu yoğun satın alma yapanlar her markanın müşteri tabanında ortalama olarak %20 civarındadır. Bu yoğun alışveriş yapan %20’lik kesim markanın toplam satışlarının yaklaşık %60’nı gerçekleştirir. Geriye kalan %80’lik büyük kesim ise toplam satışın %40’ını oluşturur. Eğer bir marka reklam yapmayı keserse, kendisinden seyrek satın alma yapan %80’lık kesimin gündeminden çıkar ve satış kaybeder. Hiçbir markanın gelirinin %40’ını oluşturan %80’lik kesimi riske atma lüksü yoktur. Bu nedenle reklam yapmak, mevcut satış seviyesini korumak için şarttır.

Büyümeyi Hedefleyen Markalar Pazar Payından Daha Yüksek Oranda Reklam Payına Ulaşmak Zorundadır

Bir markanın mevcut satış seviyesini koruması için, faaliyet gösterdiği kategoride yapılan bütün reklamlar içinde pazar payına denk gelecek seviyede reklam yapması gerekir. Örnek olarak, bir marka %10 pazar payına sahipse, mevcut satış seviyesini korumak için, bulunduğu kategoride yapılan toplam reklamların en az %10’u kadar reklam harcaması yapması gerekir. Pazarlamacılar buna “seslenme payı” (Share of Voice) derler. Büyümeyi hedefleyen markalar ise pazar paylarından daha yüksek bir seslenme payına (Share of Voice) denk düşecek reklam harcaması yapmak zorundadırlar. 

Reklamı Kesmek, Uçağın Motorlarını Durdurmak Gibidir

Simon Broadbent’in dediği gibi “Bir markanın satışları bir uçağın uçtuğu yükseklik seviyesiyse; reklam harcamaları da uçağın motorları gibidir. Motorlar çalışırken her şey yolundadır fakat motorlar durduğunda bir süre sonra düşüş başlar.”

Reklam bir markanın satış yapması için olmazsa olmaz bir pazarlama faaliyetidir. Keyfi karar alarak kesinti yapılacak “gereksiz bir lüks harcaması” kesinlikle değildir.  

Patronların ve CEO’ların bilmesi gereken en önemli kural, mevcut satış seviyesini sürdürmek için bile markanın pazar payına denk düşecek oranda reklam yapması şarttır.

Yorumlar

  1. Bir çok firmada reklam ile satış arasında düz korelasyonla ROI çalışması yapılmaya çalışılıyor. Özellikle finans kökenli GM’ler X miktar reklam yaptık bunun satışlara etkisi ne olmuş diye bakmaya çalışıyor. Halbuki reklam ile awareness’ınızı arttırdığınız için shopping listte baştan girersiniz. Turnuvalarda iyi takımların playoff’a müsabakasız girmesi gibi. Sonrası ilgili müşterinin ihtiyacı ile sizin sunduğunuz ürünün match etmesi. Konumlandırmaya göre reklamda yoğunluk kadar içerik de çok önemli. VW araçları bir çok muadillerine göre daha az donanımlı olmasına rağmen yüksek marka algısı ile hem segmentinin en pahalı ürünü hem de en prestijli ürünü olabiliyor. Hem de çok satan. Ne karı azaltan yüksek indirim yapıyorlar ne ürünü çok özellikler ile yükleyip maliyeti yükseltiyor. Tamamen doğru ürün konumlandırması ve buna paralel doğru reklam kampanyaları ve doğru reklam içerikleri ile markayı segmentinin en üstüne konumlandırıyorlar. Share of voice kadar What you share de çok önemli. Çoğu firma dönemsel olarak bas bas bağırıyorlar her kanalda. Ama insanlar bu bağrımalar ile yoruluyor. Sakin planlı optimum aralıklarla içinde sıcacık hikayeler barındıran marka ile insanı duygularla birleştiren reklamlar hem uzun soluklu etki bırakıyor hem de markaya olumlu katkısı yüksek oluyor.

  2. “Hele bi satışlarımız, kârlılığımız artsın ondan sonra reklam veririz” diyenleri bile gördüm 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir