Markanın Bilinir Olması Yetmez

Bilinir olmak bir markanın ulaşacağı son durak değildir. Bir marka hatırı sayılır bir reklam yatırımı yapsa ve kendi ismini kendi hedef kitlesine öğretse de üzerine düşeni yapmış sayılmaz.

Bu konuları müşterilerime anlatırken Coca Cola’nın 2018 yılında büyük çoğunluğu reklam olmak üzere pazarlamaya toplam olarak 5,8 Milyar Dolar para harcadığını söylüyorum. Sonra da onlara Coca Cola genel merkezinde üst düzey yöneticilerden hiçbirinin aklına “Nasıl olsa bizim markamızı dünyada herkes tanıyor. Bu sene reklamdan biraz kısalım ve karımızı artıralım.” düşüncesinin gelmediğini anlatıyorum.

Bir markanın reklam yaparak kendi ismini insanlara öğretmesi elbette gerekli ama maalesef yeterli değil. Bir marka ne kadar yoğun reklam yaparsa yapsın eğer süreklilik sağlamazsa insanların hafızalarında kalıcı olamaz. 

Reklam bir markanın bir sefere mahsus yerine getirmesi gereken bir eylem değil, sürekliliği olması gereken bir pazarlama faaliyetidir. 

Durup dururken kimsenin aklına bir marka gelmez. İnsanlar bir ürüne veya bir hizmete ihtiyaç duydukları anda markaları hatırlarlar. Bu nedenle her markanın insanların söz konusu kategoriyi akıllarına getirdikleri anlarda (KAGA) onların zihninde beliren marka olmayı hedeflemesi gerekir. (Jenni Romaniuk)

 Bu nedenle Coca Cola reklamlarında,

  • Evde yemek yerken,
  • Evde televizyonda maç izlerken,
  • Evde arkadaşlarla birlikte güzel zaman geçirirken,
  • Ramazan’da iftar açarken,
  • Deniz kenarında serin bir içecek içmek isteyince,
  • Sokakta arkadaşlarla maç yaparken,
  • Dışarıda kebap, tost, simit yerken,

Coca Cola içilebileceğini anlatır. Coca Cola genel bir reklam yaparak Coca Cola serinletir demekle yetinmez. İnsanların içinde bulundukları durumların her birinde insanların aklına Coca Cola’nın gelmesini sağlayacak reklamlar yapar. 

Bir markanın bilinir olması yetmez. Markalar, insanların kategoriyi akıllarına getirdikleri anlarda (KAGA) hatırlanan hatta mümkünse ilk hatırlanan marka olmayı hedeflemelidir.

Eğer bir marka, insanların kategoriyi düşündükleri anların hepsinde akıllarına gelen ilk marka olursa, en yüksek pazar payına ve dolayısıyla en iyi algıya sahip marka olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir