Tatiller En Doğru Kararları Alma Zamanıdır

Hepimizin kendi hayatı hakkında durup düşündüğü anlar vardır. Yapmak istediklerimizi sorguladığımız, kendimiz hakkında karar almak istediğimiz dönemler vardır. Tatil, tam da bunun zamanıdır.

Yıkıcı duyguların (nefret, öfke, tiksinme, kıskançlık…) olmadığı bir zihin, sakin bir zihindir. Dalay Lama İç huzurunuzu kaybederseniz çözümleriniz yanlış yönde olur” der. Tatil de, insanın zihnini arıtabileceği ve daha berrak bir zihinle doğru kararlar alabileceği çok değerli bir zaman dilimidir.

Stefano D’Anna “Tatilinizi kendinizden uzaklaşmak; sorunlarınızdan kaçmak, onları unutmak için geçirirseniz dönüş yaklaştıkça kendinizi daha da yorgun hissedersiniz.” der. Tatil bir kaçış değil insanın kendine yaklaşması, kendini sorgulaması ve kendi hayatına dair kararlar alması için mükemmel bir fırsattır.

Profesör D’Anna bir insanın en önemli çalışma konusunun kendisi olduğunu söyler ve tatilde kendimize “Hayatımdan ne kadar memnunum, ne istiyorum, istediklerimi gerçekleştirdim mi, yaptıklarımdan memnun muyum, nereye doğru gidiyorum?” sorularını sormamızı önerir.

Bu soruları samimiyetle cevaplamak, tatili ne kötü ne de sıkıcı yapar; aksine insanı doğru kararlar almaya yönlendirir. Böylelikle dönüş yolunda insan kendisini, mutsuz, isteksiz, endişeli ya da daha da yorgun hissetmek yerine; dinlemiş ve aklını arıtmış hisseder. Hafifler.

İnsan kendi kararlarının ve eylemlerinin ürünüdür. Ne düşünür, ne düşlersek hayatımız da  öyle olur. Tatil tam da insanın kendisi üzerinde çalışma zamanıdır.

Not: Bu yazıyı ilk kez Ağustos 2018 tarihinde yayınladım.

Yorumlar

  1. temel bey öncelikle çok yazılarınız için çok teşekkürler sizi eşiniz şerife hanımı takip ederken buldum keşke daha önce bulsaydım temel bey benim en çok istediğim kendi işimi yapmak neden başkları yapıyorda ben yapamıyorum sizin yazılarınız ve düşünceriniz beni iş kurmamda çok olumlu fikirler üretiyor en kısa zamanda kitabınıza okuyacağım hoşça kalın not şerife hanımın paylaştığı kitabı aldım okuyorum hayatımda çok güzel kararlar almamı sağladı.Don miguel ruiz.SONSUZLUĞUN ÖTESİ İÇİNİZDEDİR

  2. Bu sıkıntılı dönemde, hap gibi gelen anlamlı yazınız için teşekkürler hocam… İyi bayramlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir